15 серпня 2023 року виповнюється 106 років Рубіжанському хімічному заводу «Зоря»

Дата: 15.08.2023 18:51
Кількість переглядів: 67

15 серпня 2023 року виповнюється 106 років Рубіжанському хімічному заводу «Зоря». 

Згадаємо трохи історії цього підприємства. Як написано в документах, після детального обстеження місцевості, прилеглої до річки Сіверський Донець біля станції Рубіжне Старобільського повіту Харківської губернії, у 1916 р. Російське товариство для виробництва та продажу пороху прийняло рішення побудувати поблизу вже діючих заводів товариств “Русско-Краска” та “Коксобензол” Південний завод вибухових речовин. Згідно з договором із Російським товариством будівництво заводу здійснювалося будівельною конторою “А. Гобье, Братьев Д. и А. Гусинских и А. М. Заславського”. У нестерпно важких побутових умовах та при епідемії висипного тифу, яка спалахнула у грудні 1916 р., на будівництві заводу працювали залучені з найближчих сіл селяни Старобільського повіту, шахтарі та значна кількість військовополонених. З листа одного з директорів Товариства Є. Грубе до Голови Хімічного Комітету у 1917 р.: “...и лишь неутомимая енергия служащих Южного завода при огромных затратах, превышающих в 2–3 раза сметные предложения, дала возможность Обществу организовать работы по постройке завода в таком масштабе, что завод предполагается пустить в ход в конце июля с. г.”. Не зважаючи на важкі умови праці, відсутність у більшості робітників необхідного виробничого досвіду, 15 серпня 1917 р. завод випустив першу партію готової продукції – тротилу і ксилілу. 

Головним здобутком колективу заводу більшість рубіжан вважає те, що протягом більш ніж столітньої історії були сформовані трудові традиції, які допомагали жити та розвиватися. А найголовніше – шанобливе ставлення до трудових династій.

На жаль, сьогодні ми можемо лише згадати славну історію заводу, який довгі роки був одним із містоутворюючих підприємств.« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора