Інформує служба у справах дітей

Дата: 19.10.2023 14:30
Кількість переглядів: 120

ВНЕСЕНІ ЗМІНИ ДО ЗАКОНОДАВЧИХ АКТІВ УКРАЇНИ ЩОДО ЗАХИСТУ ПРАВ ДІТЕЙ НА НЕРУХОМІСТЬ.

5 жовтня 2023 року набув чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення захисту права власності та інших речових прав на нерухоме майно, що належать дітям та підопічним особам» від 14 липня 2023 року № 3265-IX. Він передбачає зміни до Сімейного та до Цивільного кодексів та інших нормативно-правових актів. 

На практиці це означає, що на дії з нерухомістю (всі види договорів щодо нерухомості) або речовими правами, а також іншого цінного майна, необхідно мати ДОЗВІЛ ОРГАНУ ОПІКИ ТА ПІКЛУВАННЯ.

ЗМІНИ ДО СІМЕЙНОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ:

Зокрема у новій редакції викладено ч. 2 ст. 177 Сімейного кодексу.

Відповідно до змін БАТЬКИ (усиновлювачі) або ОПІКУН малолітньої дитини НЕ МАЮТЬ ПРАВА без дозволу органу опіки та піклування:

1) відмовитися від прав на майно малолітньої дитини, у тому числі речових прав на нерухоме майно, що підлягають державній реєстрації;
2) видавати письмові зобов’язання від імені малолітньої дитини;
3) вчиняти правочини щодо:
• об’єкта житлової нерухомості та/або земельної ділянки, на якій розміщений такий об’єкт, власником або користувачем яких є малолітня дитина;
• відчуження (у тому числі шляхом міни або внесення (передачі) до статутного (складеного) капіталу (пайового фонду) юридичної особи чи як вступного, членського та/або цільового внеску члена кооперативу), поділу, виділу нерухомого майна, об’єкта незавершеного будівництва, майбутнього об’єкта нерухомості, іншого цінного майна, зокрема транспортних засобів, власником якого є малолітня дитина.

Нагадаємо, за чинної редакції ч. 2 ст. 177 СК батьки малолітньої дитини НЕ МАЮТЬ ПРАВА без дозволу органу опіки та піклування вчиняти такі правочини щодо її майнових прав:

• укладати договори, які підлягають нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, щодо майна, власником (співвласником) та/або користувачем якого є дитина;
• видавати письмові зобов'язання від імені дитини;
• відмовлятися від майнових прав дитини.

ЗМІНИ ДО ЦИВІЛЬНОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ:

Також у новій редакції викладено ч. 1 ст. 71 Цивільного кодексу.

Відповідно до змін опікун НЕ МАЄ ПРАВА без дозволу органу опіки та піклування:

1) відмовитися від прав на майно підопічного, у тому числі речових прав на нерухоме майно, що підлягають державній реєстрації;
2) видавати письмові зобов’язання від імені підопічного;
3) вчиняти правочини щодо:
• об’єкта житлової нерухомості та/або земельної ділянки, на якій розміщений такий об’єкт, власником або користувачем яких є підопічний;
• відчуження (у тому числі шляхом міни або внесення (передачі) до статутного (складеного) капіталу (пайового фонду) юридичної особи чи як вступного, членського та/або цільового внеску члена кооперативу), поділу, виділу нерухомого майна, об’єкта незавершеного будівництва, майбутнього об’єкта нерухомості, іншого цінного майна, зокрема транспортних засобів, власником якого є підопічний.

ЗМІНИ ДО ЗАКОНІВ УКРАЇНИ: 

У Законі України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» буде зазначено, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема наявність ДОЗВОЛУ органів опіки та піклування на відмову від права власності на нерухоме майно, об’єкт незавершеного будівництва, майбутній об’єкт нерухомості, власником якого є малолітня дитина або неповнолітня особа, або на внесення такого майна до статутного (складеного) капіталу (пайового фонду) юридичної особи чи як вступного, членського та/або цільового внеску члена кооперативу (пункт 1 ч. 3 статті 10 Закону доповнили абзацом восьмим).

У Законі «Про охорону дитинства» передбачили, що батьки або інші законні представники НЕ МАЮТЬ ПРАВА без дозволу органу опіки та піклування, наданого відповідно до закону, вчиняти від імені малолітньої дитини правочини, визначені ч. 2 статті 177 Сімейного кодексу.

На вчинення неповнолітньою особою правочинів, передбачених ч. 2 статті 177 Сімейного кодексу України, має бути одержана ЗГОДА батьків або інших законних представників такої особи та ДОЗВІЛ органу опіки та піклування відповідно до закону.

Також внесені зміни до статті 12 Закону «Про основи соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей». А саме визначено наступне:

• Держава ОХОРОНЯЄ і ЗАХИЩАЄ права та інтереси дітей під час вчинення правочинів щодо нерухомого майна, об’єкта незавершеного будівництва, майбутнього об’єкта нерухомості.
• Зменшення або обмеження прав та інтересів дітей під час вчинення будь-яких правочинів щодо житлових приміщень НЕ ДОПУСКАЄТЬСЯ.
• ОРГАНИ ОПІКИ ТА ПІКЛУВАННЯ здійснюють контроль за дотриманням батьками та особами, які їх замінюють, житлових прав, інших прав на нерухоме майно, об’єкт незавершеного будівництва, майбутній об’єкт нерухомості та охоронюваних законом інтересів дітей відповідно до закону.

Водночас частина 4 статті 12 Закону «Про основи соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей» ЗМІН НЕ ЗАЗНАЛА:

«Для вчинення будь-яких правочинів щодо нерухомого майна, право власності на яке належить дитині, а у випадках, визначених законом, - також щодо нерухомого майна, право користування яким належить дитині, необхідний попередній дозвіл органів опіки та піклування, що надається відповідно до закону. Посадові особи ОРГАНІВ ОПІКИ ТА ПІКЛУВАННЯ несуть персональну відповідальність за захист прав та інтересів дітей при наданні дозволу на вчинення правочинів щодо нерухомого майна, яке належить дітям».

Таким чином, законодавець закріпив на рівні профільних законів більш ефективний механізм захисту майнових прав малолітніх дітей.
 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора