Обережно - кліщі!

Дата: 18.04.2024 16:00
Кількість переглядів: 90

Фото без опису

Цьогоріч у зв’язку з аномальним теплом раніше активізувалися іксодові кліщі. Кліщі можуть переносити понад 150 хвороб, серед них - хвороба Лайма.

Хвороба Лайма або Лайм-борреліоз - це інфекційне захворювання, яке характеризується великою різноманітністю клінічних проявів, серед яких найбільш характерними є ураження шкіри, нервової системи, опорно-рухового апарату, серця. Захворювання має схильність до рецидивів та хронічного перебігу, що призводить до тривалої непрацездатності, інвалідизації, а іноді й до летального результату.

Кліщі харчуються кров’ю тварин та людей. Зазвичай личинки та німфи харчуються на дрібних тваринах, але німфи кліщів охоче нападають і на людей, що має велике епідеміологічне значення. Укуси німф практично завжди залишаються непомітними (біля 15% захворівших заперечують факт укусу кліща). Дорослі кліщі нападають на великих тварин та людей. Особливо необхідна кров самкам. Вони відкладають яйця тільки після того як нап'ються крові. 

Своїх жертв кліщі очікують, сидячи на землі, на траві, або на кущах, приблизно в метрі від землі. Вище 1,5 м вони не підіймаються. З дерев кліщі не падають! Це розповсюджений міф.

На тілі людини кліщі частіше всього прикріплюються до шкіри волосистої частини потилиці, шиї, в паховій ділянці, в ділянці пупка, під лопатками та по ходу хребта, де одяг не так щільно прилягає до тіла. На тілі кліщ може знаходитися кілька діб. Під час укусу в організм людини потрапляють бактерії, які є збудниками хвороби Лайма.

У 60-80% хворих на 3-30-й день після укусу (частіше на 2-3-му тижні) з`являється рожева або червона пляма у місці присмоктування кліща. Іноді виникає грипоподібний синдром: головний біль, слабкість, розбитість, лихоманка, біль в м’язах та суглобах, біль або скутість у ділянці шиї, біль у горлі. Потім протягом декількох днів або тижнів ділянка почервоніння розширюється на всі боки – до 30 – 60 см у діаметрі.

❗️ Якщо на цьому етапі людину не пролікувати, хвороба прогресує далі. З'являються шкірні, неврологічні, ревматичні, кардіологічні, очні та інші проблеми, що розвиваються в різних поєднаннях та в різні терміни від початку хвороби, навіть через декілька років після укусу кліща. Поліморфізм клінічних симптомів ускладнює діагностику, сприяє переходу хвороби в хронічну форму, призводить до втрати працездатності та інвалідізації.

Профілактика хвороби Лайма полягає насамперед у попередженні укусів кліщами. Найбільш ефективними заходами запобігання укусам кліщів, що прикріпилися до тіла, є використання захисного одягу та засобів, що відлякують комах. Після прогулянок, виїздів на природу слід оглянути тіло та одяг, при виявленні кліща на тілі – видалити його, бажано зробити це в лікарні.

Після видалення кліща потрібно обробити місце укусу антисептиком або промити водою з милом, а також вимити руки.

Досліджувати кліща на наявність борелій не має сенсу, тому не радимо витрачати на це свій час та гроші. А ось людині, яку вкусив кліщ, необхідно обов’язково звернутися в лікувальний заклад (навіть якщо ніяких симптомів захворювання немає), і знаходитися під наглядом лікаря 30 днів від моменту укусу. При необхідності лікар призначає антибіотикопрофілактику. 

❗️ Якщо у Вас з’явилися будь які симптоми або у вас діагностували хворобу Лайма, звертайтеся до лікаря інфекціоніста, який призначить вам необхідне лікування.

Записатись на прийом лікаря інфекціоніста КНП «Рубіжанська центральна міська лікарня» у м.Харків можна за телефоном реєстратури 0970474432, 0662775378


« повернутися

Код для вставки на сайт