Що таке меланома?

Дата: 15.05.2024 11:30
Кількість переглядів: 184

Фото без опису

13 травня щороку відзначається всесвітній день меланоми, а 20 травня відбудеться Всеукраїнський день діагностики меланоми, що проходить щорічно в рамках європейської програми Euromelanoma, починаючи з 2009 року.

Що таке меланома?

Меланома шкіри (melanoma malignum); синоніми: злоякісна меланома, меланоцитома – це злоякісна пухлина шкіри, яка розвивається з меланоцитів (пігментних клітин шкіри). Меланома належить до числа найбільш агресивних форм раку за рахунок поширеності, швидкості розвитку і ймовірності метастазування. 

Суттєвими факторами ризику появи меланоми є зловживання засмагою особливо для людей зі світлою шкірою, а також сонячні опіки, отримані в дитячому та підлітковому віці. Якщо в цьому віці у людини траплялися серйозні опіки з наявністю пухирів, це підвищує ризик виникнення меланоми в дорослому віці у 2 рази. Коли ж такі епізоди траплялися неодноразово, то ризик збільшується відповідно.

Захворювання може з'явитися в будь-якому віці. Найчастіше меланома з'являється спонтанно на незміненій шкірі. У певних випадках вона може виникати на тлі так званих меланомонебезпечних невусів – пограничного, диспластичного, вродженого гігантського пігментного невуса, з пігментної ксеродерми.

Виділяють кілька форм меланоми:
- поверхнево розповсюджувана внутрішньо-епідермальна меланома – має двофазний розвиток: повільно розростається в ширину у вигляді коричневої бляшки й далі проростає в глиб шкіри. При своєчасній діагностиці має позитивний прогноз;
- вузлова меланома має вигляд синюшного вузлика або поліпа що підноситься над рівнем шкіри. Це більш злоякісна форма меланоми, яка відрізняється швидким вертикальним (інвазивним) зростанням і має вищий ризик метастазування – проникнення злоякісних клітин в лімфатичні та кровоносні судини;
- акрально-лентигіозна меланома (локалізується на долонях, підошвах, стопах, на ліктьовому згині), частіше спостерігається у пацієнтів старшого віку;
- лентіго-меланома (меланотичні веснянки). Дуже повільно зростає, може трансформуватися, найчастіше виникає на обличчі у людей похилого віку, має переважно неагресивну форму.

Діагностика меланоми шкіри досить складне і вкрай відповідальне завдання, оскільки "ціною питання" є людське життя. Існують "тривожні" симптоми, на які кожен повинен звертати увагу: раптова поява пігментованого новоутворення на шкірі, яке швидко або повільно починає зростати, кровоточить, змінює колір, форму, з'являється асиметрія. При виявленні хоча б одного цих ознак потрібно негайно звернутися до дерматоонколога для проведення обстеження меланоми та дерматоскопії шкіри.

Комунальне некомерційне підприємство "Рубіжанська центральна міська лікарня" придбало дерматоскоп, який дозволяє лікарю в деталях розглянути різні шари шкіри, а також будь-які новоутворення, і визначити наявність захворювання.

Чекаємо Вас для проведення ранньої діагностики та профілактики на прийом до дерматолога в КНП "РЦМЛ" за адресою: м. Харків, вул. Георгія Тарасенко, 92 а.

Телефон реєстратури: 0970474432, 0662775378



« повернутися

Код для вставки на сайт