18 травня – День пам’яті жертв депортації кримських татар
18 травня – 80-ті роковини депортації кримськотатарського народу з території Кримського півострова радянським тоталітарним режимом.
Цього дня, 1944 року розпочалася спецоперація військ НКВД зі звільнення Кримського півострова від корінного населення. Загалом за три дні з Криму вивезли понад 190 тисяч кримських татар. Також у 1944-му з півострова депортували понад 40 тисяч болгар, вірмен, греків, турків і ромів.
Після незаконної анексії Криму у 2014 році російська влада продовжує дискредитацію та утиски кримських татар, що залишилися на півострові. Верховна Рада України Постановою від 12 листопада 2015 року № 792-VIII «Про визнання геноциду кримськотатарського народу» визнала депортацію з Криму кримських татар у 1944 році геноцидом кримськотатарського народу і встановила в Україні 18 травня День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. У Постанові наголошується: «Системний тиск на кримськотатарський народ, репресії громадян України за національною ознакою, організація етнічно і політично мотивованих переслідувань кримських татар, їхніх органів, таких як Меджліс кримськотатарського народу та Курултай кримськотатарського народу, на тимчасово окупованій території України з боку державних органів Російської Федерації, починаючи з дати тимчасової окупації, є свідомою політикою етноциду кримськотатарського народу».
Про факти геноциду кримськотатарського народу ви можете дізнатися тут:
Виставка «Подорож невідомим Кримом» https://uinp.gov.ua/vystavkovi-proekty/vystavka-podorozh-nevidomym-krymom;
Ролик «Ахтем Сеітаблаєв: війна і депортація кримськотатарського народу» в межах відеопроєкту «Друга світова: 75 років потому» https://www.youtube.com/watch?v=jKaMDXTw5bc&list=PLitKIb_cEyqdfiM5UiZBKkRvltbHHO9vL&index=3;
Інфографіка «Карта депортації кримських татар» https://ww2.uinp.gov.ua/infografika/;
Інформаційна довідка. 18 травня – День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу (матеріали Представництва Президента України в Автономній республіці Крим) https://ppu.gov.ua/wp-content/uploads/2024/04/Informatsiyna-dovidka.pdf;
Брошура «Наш Крим. Неросійські історії українського півострова» https://uinp.gov.ua/elektronni-vydannya/nash-krym-nerosiyski-istoriyi-ukrayinskogo-pivostrova.
Український народ, який зазнав переслідувань і репресій, став жертвою радянського геноциду Голодомору 1932–1933, усвідомлює та повністю поділяє біль депортації. Це – наша спільна трагедія.