Які форми сімейного виховання існують? Що таке послуга патронату?
Незважаючи на спільну мету, між формами влаштування дітей у сім’ї є відмінності. Кожна з них має свої причини до влаштування дитини, умови та завдання, з якими частіше за все важко розібратись самотужки. Проте, коли в житті ми стикаємося із цими явищами, маємо розуміти важливі моменти. Від них залежить захист інтересів дитини та її щасливе майбутнє.
Існують такі форми виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування:
- Прийомна сім’я – це сім’я, яка добровільно взяла від 1 до 4 дітей на виховання та для спільного проживання.
- Дитячий будинок сімейного типу – це та ж сама прийомна сім’я, але яка має на вихованні вже від 5 до 10 дітей.
- Опіка та піклування встановлюються над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування. Опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла 14 років, а піклування – над дитиною у віці від 14 до 18 років.
- Усиновлення – прийняття у свою сім’ю дитини на правах рідної, що здійснене на підставі рішення суду.
- Патронат над дитиною – тимчасовий догляд та виховання дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною або її батьками складних життєвих обставин.
Важливо зауважити, що патронат, хоч і передбачає влаштування дитини у сім’ю, не є сімейною формою виховання. Це оплачувана соціальна послуга, яку надає особа, яка за участю членів своєї сім’ї надає послуги з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім’ї. Під патронат влаштовують дітей, які потрапили у складні життєві обставини, незалежно від того, чи їм був призначений статус дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування.
Детальніше розібратись і зрозуміти, у чому відмінність між прийомною родиною, дитячим будинком сімейного типу, опікою, піклуванням, усиновленням можете на сторінці проєкту "Право на сім’ю" за посиланням: https://bit.ly/4dTevA2
Проєкт спрямований на забезпечення права кожної дитини на сім’ю та на реалізацію реформи деінституалізації – впровадження сімейних форм виховання дітей замість групових інтернатних закладів та реалізується організацією «СОС Дитячі Містечка в Україні» за підтримки Федерального Міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ)