Як проводяться медичні огляди дітей перед вступом чи під час навчання в закладах освіти?
Літо наближається до завершення і за декілька тижнів починається новий навчальний рік. Тому сімейні лікарі та лікарі-педіатри комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Рубіжанської міської військової адміністрації вважають необхідним поінформувати батьків про те, як проводяться медичні огляди дітей перед вступом чи під час навчання в закладах освіти і які медичні документи необхідно при цьому оформити.
Медичні огляди для зарахування дитини до закладів дошкільної чи загальної середньої освіти є обов’язковими. Діти проходять медогляди перед садочком, школою, іншим закладом освіти у лікарів первинної медичної допомоги (це може бути сімейний лікар або лікар-педіатр).
Огляд лікарем первинки передбачає:
- збір анамнезу;
- повне фізикальне обстеження;
- перевірку наявності ознак гострої хвороби або хронічних станів;
- вимірювання зросту та маси тіла;
- дослідження гостроти зору, слуху (шепітлива мова), постави та плантографії;
- інші обстеження, якщо лікар вбачає в них потребу.
За необхідності сімейний лікар або лікар-педіатр видає направлення на огляд лікарями-спеціалістами, а також клінічні, лабораторні та інші обстеження. Також дитину обов’язково оглядяє лікар-стоматолог.
На основі проведених обстежень і досліджень лікар закладу первинної медичної допомоги формує узагальнений висновок про стан здоров’я, надає рекомендації щодо фізичної активності та рівня фізичного навантаження, рекомендації щодо додаткових обстежень, лікування (за наявності показань), режиму харчування та профілактичних щеплень.
Результати медичного огляду лікар заносить до медичної карти амбулаторного хворого, а особі, її батькам чи іншим законним представникам для подання до закладу освіти видає медичну довідку (витяг з медичної картки амбулаторного хворого) - форма № 086/о. Довідку за формою № 086/о лікар і керівник закладу охорони здоров’я засвідчують своїми підписами. Також у довідці проставляють дату видачі та завіряють її печаткою закладу охорони здоров’я.
Що стосується щорічних медичних оглядів школярів і дошкільнят. Батькам треба знати, що діти проходять щорічні медичні огляди згідно з наказом МОЗ України від 29.11.2002 № 434 «Про удосконалення амбулаторно-поліклінічної допомоги дітям в Україні», яким затверджено примірну схему кратності обов’язкових медичних профілактичних оглядів дитячого населення та яким регламентовано, в якому віці якими лікарями – вузькими спеціалістами, крім педіатра або сімейного лікаря, дитина має бути оглянута.
Після винесення лікарського висновку про стан здоров’я дитини лікар закладу первинної медичної допомоги видає оновлену довідку про щорічний медогляд учня чи дитини дошкільного віку за формою № 086/о.
Батькам треба знати, що згідно з вимогами діючого законодавства України для отримання довідки дитина повинна мати всі щеплення згідно з Національним календарем профілактичних щеплень.
Коли і від чого треба вакцинуватися згідно з Національним календарем:
- Гепатит В: протягом першої доби життя, а потім у 2 та 6 місяців.
- Туберкульоз: одне щеплення у проміжку між 3 і 5 добами життя.
- Кір, паротит, краснуха: у 12 місяців та 6 років.
- Дифтерія, правець: у 2, 4, 6, 18 місяців, 6 та 16 років. Дорослі, щеплені за календарем, потребують ревакцинації проти дифтерії та правця кожні 10 років: у 26, 36, 46, 56 і так далі років.
- Кашлюк: у 2, 4, 6, 18 місяців.
- Поліомієліт: інактивована вакцина (ІПВ) – у 2 та 4 місяці, оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ) – у 6 та 18 місяців, а також 6 та 14 років.
- Хіб-інфекція: у 2, 4 та 12 місяців.
Якщо дитина має порушений графік вакцинації (пропустила якесь зі щеплень за будь-якими причинами), це не значить, що треба розпочинати курс імунізації спочатку. Проте вкрай важливо надолужити пропущені щеплення якомога швидше незалежно від того, скільки минуло часу.
Тож, батьки, зверніться до свого сімейного лікаря або педіатра і він допоможе вам скласти індивідуальний графік щеплень та своєчасно укласти всі медичні документи, які необхідно надати в заклади освіти. А всі дорослі – обов'язково отримуйте щеплення проти дифтерії та правця кожні 10 років!