1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом
1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом
Лікарі та медичні сестри комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Рубіжанської міської військової адміністрації нагадують, що цей день сприяє підвищенню обізнаності про це захворювання та його профілактику, а також спонукає до толерантного ставлення до людей, які живуть із ВІЛ/СНІД.
Україна посідає одне з перших місць серед країн європейського регіону за поширенням ВІЛ-інфекції. За оціночними даними, у нашій країні станом на 1 січня 2023 року проживало понад 200 000 людей із позитивним ВІЛ-статусом. Саме тому своєчасна діагностика дозволяє мінімізувати смертність і подальше розповсюдження ВІЛ-інфекції серед населення.
За статистичними даними, близько 65% усіх зареєстрованих випадків інфікування ВІЛ в Україні трапляються під час незахищених статевих контактів. Парентеральний (ін'єкційний) шлях інфікування посідає друге місце і складає понад 30% усіх випадків інфікування. Вертикальний шлях (від матері до дитини) – близько 1%.
Групи населення, які мають підвищений ризик інфікування ВІЛ:
- особи, які мають декілька сексуальних партнерів або часто їх змінюють;
- люди, які надають сексуальні послуги;
- статеві партнери людей із ВІЛ-позитивним статусом;
- люди, які вживають наркотики ін'єкційно, та їхні статеві партнери;
- чоловіки, які мають сексуальні стосунки з чоловіками;
- трансгендерні люди;
- особи, які перебувають в установах покарань і попереднього ув’язнення або звільнені з них;
- люди, які постраждали від зґвалтування чи зазнали сексуальної експлуатації.
Клінічні симптоми, що можуть свідчити про наявність ВІЛ-інфекції:
- лихоманка тривалістю понад один місяць невідомої етіології;
- збільшення лімфатичних вузлів невідомої етіології понад один місяць;
- втрата маси тіла понад 10% протягом шести місяців невідомої етіології;
- хронічна діарея невідомої етіології тривалістю понад один місяць;
- часті пневмонії, себорейні дерматити, тяжкі форми псоріазу, кандидози, мононеврити, стани, подібні до розсіяного склерозу.
Цим категоріям осіб рекомендовано проходити тестування не рідше ніж один раз на рік.
Методи діагностики ВІЛ-інфекції в Україні:
- Швидкі тести – результат доступний через 15–20 хвилин.
- Імуноферментний аналіз – інструментальний метод.
Тестування на ВІЛ у сімейного лікаря, закладах охорони здоров’я та на базі неурядового сектору є повністю безкоштовним для пацієнта. Лікування та профілактика ВІЛ-інфекції також безкоштовні, а дані про пацієнта залишаються анонімними.
Якщо від ймовірного ризикованого контакту пройшло менше 72 годин, рекомендується постконтактна профілактика загальним курсом у 28 днів, яка мінімізує ризик інфікування на 99%.
Для осіб із постійним підвищеним ризиком інфікування існує доконтактна профілактика, яка також дозволяє запобігти ризику інфікування ВІЛ на 99%.
Постконтактна та доконтактна профілактика доступна у кабінетах «Довіра» районних закладів охорони здоров’я, обласних Центрах СНІДу та на базі неурядового сектору.
Медичні працівники Рубіжанської громади нагадують: будь-якому захворюванню краще запобігти, ніж лікувати. Бережіть себе та будьте здорові!