Основні симптоми туберкульозу

Дата: 17.03.2025 16:30
Кількість переглядів: 28

Фото без опису

Лікарі та медичні сестри комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» інформують, що туберкульоз – інфекційне захворювання, спричинене мікобактеріями туберкульозу (бактеріями Mycobacterium tuberculosis). 

За даними Центру громадського здоров'я України, у 2023 році в Україні зареєстрували 19 851 людину із туберкульозом, зокрема 639 дітей віком 0–14 років і 196 підлітків віком 15–17 років.

Основний шлях передавання туберкульозу – аерогенний: інфекція поширюється від людини з бактеріальною формою легеневого туберкульозу. Під час кашлю, чхання, розмови чи співу в повітря потрапляють інфекційні частинки виділень з дихальних шляхів, у яких зосереджені мікобактерії туберкульозу, ризик проникнення яких у легені здорової людини залежить від концентрації інфекційних частинок у повітрі й тривалості вдихання зараженого повітря. У разі потрапляння мікобактерії в організм людини туберкульоз найчастіше не розвивається через реакцію імунної системи, але коли ця реакція слабка, то розвивається активне захворювання.

Симптоми туберкульозу:

● кашель понад 2 тижні;
● підвищена температура тіла понад 7 днів;
● утруднене дихання;
● біль у грудях;
● поганий апетит, безпричинна втрата ваги, постійна слабкість;
● підвищена пітливість, особливо вночі;
● кровохаркання.

На туберкульоз може захворіти кожен, проте деякі групи людей мають вищий ризик захворювання:

● особи, які перебувають у постійному контакті з людиною, хворою на туберкульоз;
● люди, які живуть з ВІЛ та хворі на СНІД;
● люди, які вживають наркотики, алкоголь та тютюн;
● люди з ослабленим імунітетом внаслідок неправильного харчування, поганих умов життя або хронічних хвороб;
● діти, оскільки їхня імунна система не сформована;
● літні люди через послаблення їхньої імунної системи.

Для діагностики туберкульозу сімейний лікар проводить скринінг та опитування, оцінює ризик захворювання, за результатами у разі необхідності скеровує на обстеження мокротиння чи іншого біологічного матеріалу, радіологічне обстеження. Необхідність проведення флюорографії визначає сімейний лікар. За необхідності скеровує на дообстеження до фтизіатра. Діагноз встановлює фтизіатр. 

Пацієнтам, у яких немає підозри на туберкульоз і які не входять до груп ризику, щорічне флюорографічне обстеження не потрібне! Необхідність додаткового обстеження – бронхоскопію, комп’ютерну томографію тощо визначає фтизіатр, комп’ютерна томографія для діагностики туберкульозу – безоплатна!

Вакцинація: вакцина БЦЖ, на 3-5 день життя.

Лікування туберкульозу: є спеціальні протитуберкульозні препарати, курс лікування якими триває від кількох місяців. В Україні з 2022 року почали застосовувати режим BPaL – новітню схему лікування лікарсько-стійкого туберкульозу. Тривалість лікування у разі застосування такої схеми скорочується майже втричі: 6–9 місяців проти 18–24 місяців. 

Найголовніше під час лікування – суворо дотримуватися усіх призначень та рекомендацій лікаря та в жодному випадку не переривати розпочате лікування.

Крім того, лікування необхідно розпочинати якомога раніше, щоб швидше і легше досягти результату. Лікування залежно від стану пацієнта може бути стаціонарним або амбулаторним. У другому випадку він може залишатися поруч із сім’єю, а в деяких випадках – продовжувати працювати. В Україні лікування протитуберкульозними препаратами безоплатне!

І наостанок акцентуємо, що туберкульоз – виліковне захворювання! Успіх залежить від вчасно розпочатого прийому ефективних медпрепаратів і дисципліни пацієнта у дотриманні всіх рекомендацій лікаря та регулярному прийомі ліків.

Лікарі та медичні сестри рубіжанської первинки бажають усім міцного здоров’я та мирного неба!


« повернутися

Код для вставки на сайт