Про особливості квартирного обліку дітей-сиріт
✍️ Дитина-сирота поставлена на квартирний облік в м. Запоріжжя, зараз проживає у Львові і має довідку ВПО. Чи може вона знятися з квартирного обліку в Запоріжжі та стати на облік у Львові?
Щоб знайти відповідь на це питання, варто для початку розуміти, що існують різні види обліку для отримання житла: соціальний квартирний облік; облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов; облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання тощо. Тому залежно від того, про які квартирні обліки йдеться у цьому питанні, залежатиме і пошук правильної відповіді.
Отже, якщо оцінювати ситуацію з позиції соціального квартирного обліку, то відповідно до статті 33 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, а також особи з їх числа, які перебувають на обліку внутрішньо переміщених осіб, мають право зараховуватися на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і соціальний квартирний облік за місцем їх фактичного проживання, зазначеним у довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Щодо зняття із соціального квартирного обліку, то за загальним правилом (стаття 19 Закону України «Про житловий фонд соціального призначення») це можливо в разі подання заяви про зняття з обліку, виїзду на постійне місце проживання до іншого населеного пункту та інших підстав. Але тут слід пам’ятати, що внутрішнє переміщення особи це вимушене і тимчасове явище, тому має бути власна воля особи. І не забуваємо, що однією з основних засад державної політики щодо соціального захисту дітей-сиріт є захист житлових прав таких дітей і вони мають бути забезпечені житлом.
Більше того, перебування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які досягли 16 років, на соціальному квартирному обліку не є підставою для відмови їм у взятті на квартирний облік або зняття з квартирного обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, чи обліку осіб, які мають право на отримання житла (пільгових кредитів на будівництво і придбання житла) за державними житловими програмами для окремих категорій громадян, визначених законодавством (стаття 33 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» та пункт 3 статті 10 Закону України «Про житловий фонд соціального призначення»).
Додатково також варто пам’ятати, що перебування на обліку громадян, що потребують житла для тимчасового проживання, не є підставою для відмови внутрішньо переміщеній особі в подальшому взятті такої особи на:
● соціальний квартирний облік;
● облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов;
● облік осіб, які мають право на отримання житла (пільгових кредитів на будівництво і придбання житла) за державними житловими програмами для окремих категорій осіб, визначених законодавством;
● інші види обліку для отримання житла (пункт 9 Порядку формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 р. №495).
Отже, враховуючи зазначене вище, можливо дійти висновку, що реалізація дітьми-сиротами права на житло не пов’язана з її внутрішнім переміщенням і тому навіть якщо така особа, перебуваючи у черзі на житло, проживає у Львові як внутрішньо переміщена особа, то незалежно від цього має право залишатися на такому обліку до повної реалізації її права на державну підтримку (надання соціального житла). При цьому такі діти мають право зараховуватися на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і соціальний квартирний облік за місцем їх фактичного проживання, зазначеним у довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Але, зняти таку особу із соціального квартирного обліку орган місцевого самоврядування має право тільки за наявності однієї із підстав, передбачених у статті 19 Закону України «Про житловий фонд соціального призначення».