Персональна виставка Олени Хмельницької «Лялькове диво»
11 квітня 2025 року у приміщенні Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки відбулося відкриття виставки робіт методиста Рубіжанського міського Центру туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді, волонтерки, громадської діячки, талановитої майстрині Олени Хмельницької «Лялькове диве».
З вітальним словом до присутніх звернулися начальник Департаменту культури і туризму Тернопільської обласної державної адміністрації Світлана Байталюк, директор Тернопільського обласного методичного центру народної творчості співак, диригент, аранжувальник, громадський діяч, Лауреат Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Братів Богдана та Левка Лепких, Заслужений артист України Володимир Вермінський.
Підтримати і привітати Олену з цією визначною подією прийшли педагоги, волонтери, народні майстри Тернопільщини. Багато теплих слів на адресу майстрині висловили регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров'я «Ти як?» Леся Косовська та координаторка ціїє програми у м.Тернополі Ольга Логвись, директор Навчально-наукового центру соціально-психологічної підтримки та резильєнтності Оксана Шандрук, заступник директора з навчально-виховної роботи Тернопільського комунального методичного центру науково-освітніх інновацій і моніторингу Галина Федун, відома журналістка, публіцистка, літераторка Лілія Костишин, майстер декоративного мистецтва, член Національної спілки художників України, заслужений художник України Микола Дмітрух. Викладач Західноукраїнського університету Ірина Скасків зачитала вірші, написані на честь відкриття цієї виставки.
Пані Олена подякувала присутнім за підтримку і увагу. Вона розповіла, що традиція виготовлення ляльок-мотанок – давня і улюблена для її вихованців. Разом з юними рубіжанами Олена Петрівна виготовляла цей народний оберіг у різних техніках та з різноманітних матеріалів. У приміщенні Рубіжанського міського Центру туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді була представлена колекція, виготовлена вихованцями та педагогами, яка налічувала близько 150 екземплярів. Вони брали участь у численних конкурсах, виставках та фестивалях різного рівня. Розповідь супроводжувалася відео, яке яскраво демонструвало любов і шану до цього народного оберегу.
Ляльки – це не просто іграшки, а частина культури, історії та мистецтва заходу і сходу України, бо вишиті елементи для майбутніх красунь виготовляють народні умільці з Тернопільщини, а майстриня з Луганщини поєднує особливості різних регіонів країни в чудових виробах. Сьогодні на виставці представлено 46 виробів. Ще одна красуня прикрашає Долинський краєзнавчий музей Тетяни та Омеляна Антоновичів, лялька «Луганчаночка» була передана Луганській обласній військовій адміністрації, а ще дві «поїхали» з делегацією тернопільських освітян у Саудівську Аравію.
Численні глядачі могли бачити цю експозицію на площі Тернополя, в Будинку «Перемога», у Збаразькому замку, Бережанському краєзнавчому музеї, Тернопільському обласному краєзнавчому музеї, Тернопільській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 19 Тернопільської міської ради, Тернопільській художній школі імені Михайла Бойчука.
Під час презентації своїх робіт пані Олена розповіла, як і чому почала створювати ляльок після евакуації з охопленого війною Рубіжного. Кожна робота має свою унікальну історію і присвячена певним подіям, конкретним людям та містам України. Але всіх їх відрізняє одне: ці неймовірно красиві ляльки, як уособлення самої України – зраненої, понівеченої ворогом, але такої ж красивої, гордої і незламної. Ці ляльки як потужний український оберіг здатні захистити нашу країну, принести такі омріяні Перемогу та Мир нашій Україні.
Дякуємо адміністрації та гостинному колективу Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки в особі директора Валерія Бачинського і запрошуємо усіх бажаючих відвідати виставку «Лялькове диво».