Мобілізовані ФОП та самозайняті особи мають право на призупинення та звільнення від нарахувань та сплати податкових зобов’язань
Мобілізовані ФОП та самозайняті особи мають право на призупинення та звільнення від нарахувань та сплати податкових зобов’язань
1. Фізичні особи – підприємці, які зареєстровані платниками єдиного податку першої та другої груп в Головному управлінні ДПС у Луганській області до початку військової агресії (до 24.02.2022) мають право не сплачувати єдиний податок та військовий збір.
Військові або члени їх родини повинні подати до Головного управління ДПС у Луганській області заяву про застосування норм пункту 11 підрозділу 8 розділу XX Податкового кодексу України щодо звільнення від сплати єдиного податку та військового збору.
Пунктом 11 підрозділу 8 розділу XX Кодексу, який набув чинності 01.08.2023 відповідно до Закону України від 30.08.2023 №3219-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану», встановлено, що з 1 серпня 2023 року фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої та другої групи, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації, мають право не сплачувати єдиний податок за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію.
2. Фізичні особи – підприємці, які зареєстровані платниками єдиного податку першої та другої груп після початку військової агресії (після 24.02.2022), інші фізичні особи – підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами передбаченими штатами воєнного часу, під час особливого періоду, визначеного Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб відповідно до розділу IV Кодексу, звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з єдиного податку відповідно до глави 1 розділу XIV цього Кодексу, а також звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання звітності з військового збору у складі податкової звітності з податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку відповідно до пункту 16 1 цього підрозділу (п.25 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України).
Підставою для такого звільнення є заява самозайнятої особи та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які подаються до органу доходів і зборів за місцем податкової реєстрації самозайнятої особи протягом 10 днів після її демобілізації. Якщо демобілізована самозайнята особа перебуває на лікуванні (реабілітації) у зв'язку з виконанням обов'язків під час мобілізації, на особливий період, заява і копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, подаються протягом 10 днів після закінчення її лікування (реабілітації).
Військові або члени їх родини мають право подати до Головного управління ДПС у Луганській області заяву - повідомлення про те що самозайнята особа - мобілізований. До заяви необхідно додати копію військового квитка або копію іншого документа із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації.
Такі платники (за їх бажанням) можуть:
● вести справи, пов’язані зі сплатою податків, через свого представника;
● здійснити, у встановлені Кодексом терміни, перехід на загальну систему оподаткування (у разі відсутності діяльності) або на третю групу платника єдиного податку за ставкою 5%;
● здійснити державну реєстрацію припинення господарської діяльності.
3. Фізичні особи – підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, також мають можливість скористатись відтермінуванням строків щодо сплати податків та зборів, подання податкової звітності та/або документів (повідомлень) з обов’язковим виконанням таких обов’язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. Такі платники звільняються від передбаченої Кодексом відповідальності.
При цьому, якщо у платника з’явилась можливість виконувати податкові обов’язки під час військового стану, такий платник подає до контролюючого органу заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію про неможливість своєчасного виконання податкових обов’язків, одночасно з набуттям можливості виконання одного із податкових обов'язків (реєстрації податкової накладної, подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов'язання тощо), але не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платника податків.
Такі платники податків застосовують правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання ними податкового обов'язку, передбачені Порядком, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225.
Якщо мобілізована особа має найманих працівників:
На строк своєї служби може уповноважити іншу особу виплачувати заробітну плату. Уповноважена особа зобов’язана нараховувати та утримувати податки та збори з цих виплат. Сплатити їх самозайнята особа має протягом 180 днів після демобілізації. Штрафи та фінансові санкції за цей період не нараховуються.
Гаряча лінія ГУ ДПС у Луганській області щодо податкових питань мобілізованих ФОП та ветеранів: (099) 203-20-51.