Профілактика розповсюдження гострих кишкових захворювань серед дорослого і дитячого населення
Медичні працівники комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» нагадують, що з наближенням літа актуальною стає проблема розповсюдження гострих кишкових захворювань серед дорослого і дитячого населення.
Гострі кишкові захворювання — одні з найпоширеніших інфекційних хвороб, які зазвичай супроводжуються розладами травлення (блювання, пронос) і погіршенням загального стану (підвищення температури тіла, біль у животі, слабкість). Відсутність своєчасного лікування або самолікування може призвести до серйозних ускладнень, особливо у дітей.
Найпоширеніші та найбільш неприємні кишкові інфекції — сальмонельоз, ешерихіоз (кишкова паличка), ротавірусна та ентеровірусна інфекції, а також дизентерія. Вони мають фекально-оральний механізм передачі: збудник інфекції виділяється в зовнішнє середовище з фекаліями хворого і може потрапити у воду (особливо при незадовільному стані каналізації), їжу, на предмети побуту, а через них — на руки й у рот людини.
Щоб інфекція потрапила на ваші руки, достатньо просто взятися за дверну ручку, до якої торкався хворий після відвідування вбиральні. Легко заразитися, з’ївши немиті овочі, користуючись спільним із хворим посудом, уживаючи інфіковану некип’ячену воду або пообідавши в їдальні, де приготування їжі здійснювалося з порушенням санітарних норм. У передачі інфекції певну роль також відіграють мухи.
Кишкові інфекції у дітей трапляються частіше, ніж у дорослих, і можуть перебігати як у вигляді окремих випадків, так і у вигляді епідемічних спалахів, особливо в дитячих колективах і місцях масового скупчення людей. Враховуючи, що в умовах війни багато людей були змушені покинути свої домівки й проживають у складних побутових умовах, особливого значення набувають заходи профілактики гострих кишкових захворювань.
Щоб уберегтися від харчових отруєнь і гострих кишкових інфекцій:
● уживайте лише ті продукти, у якості яких ви впевнені;
● дотримуйтесь правил особистої гігієни;
● купайтеся лише у чистих водоймах і на офіційно відкритих для купання пляжах.
Профілактика кишкових інфекцій у дітей заснована на ранньому привчанні їх до правил особистої гігієни, зокрема:
● обов’язкове миття рук перед прийомом їжі та після відвідування вбиральні;
● миття рук після прогулянок і перебування в місцях масового скупчення людей;
● ретельне миття фруктів і овочів перед споживанням.
Якщо дорослий чи дитина вже занедужали, їх потрібно негайно ізолювати в окремій кімнаті, щоб запобігти поширенню інфекції серед оточення, та провести ретельну дезінфекцію приміщення. Хворому необхідно виділити окремі посуд, рушник та інші предмети особистого користування. Також слід обробити будь-яким дезінфікуючим засобом унітаз, дитячий горщик, дверні ручки й вимикачі.
І обов’язково повідомте свого сімейного лікаря або педіатра, який після уточнення діагнозу призначить відповідне лікування або скерує до інфекціоніста. Уникайте самолікування при захворюваннях на кишкову інфекцію! Не будьте легковажними щодо свого здоров’я і здоров’я ваших дітей!
Лікарі та медичні сестри рубіжанської «первинки» бажають усім міцного здоров’я й мирного неба та закликають дотримуватися правил особистої і побутової гігієни!