Заходи в закладах освіти Рубіжанської громади до Дня скорботи та вшанування пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

Дата: 18.05.2025 13:30
Кількість переглядів: 16

Фото без опису

18 травня в Україні відзначається День скорботи та вшанування пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу — одна з найтрагічніших сторінок історії ХХ століття, що залишила глибокий слід у свідомості багатьох поколінь. У закладах загальної середньої та позашкільної освіти Рубіжанської міської територіальної громади цього дня було проведено низку заходів, присвячених пам’яті депортованих кримських татар.

У Гімназії № 3 м. Рубіжного вшанували жертв депортації серією інформаційних хвилинок «1944. Вкрадене життя. Вкрадене дитинство». У віртуальних класах панувала особлива тиша - тиша пошани та усвідомлення. Учні переглядали архівні відео, слухали аудіоспогади тих, хто вижив, говорили про «поїзди смерті», каторжну працю, щоденну боротьбу за життя в умовах вигнання. Відтворення хроніки страшних подій 1944 року стало не просто уроком історії, а стало справжнім торканням до болю національної пам’яті. Упродовж тижня у гімназії також відбулися обговорення прав людини, міжнародного гуманітарного права, Конвенції ООН, Женевських угод. Учні-старшокласники дискутували: чи можливо зберігати гідність і дотримання прав у реаліях воєнного конфлікту? Відповідей було багато, але всі сходилися в одному - жодна ідеологія не має права знищувати людей за походження, мову чи культуру. 

На уроках історії в Гімназії № 4 пройшли інформаційні хвилинки, присвячені Дню пам'яті жертв. Учні отримали інформацію про примусове виселення всього кримськотатарського народу з їхньої історичної батьківщини до віддалених районів Середньої Азії, жахливі умови транспортування та життя у місцях заслання, що призвели до загибелі десятків тисяч людей, переважно дітей, жінок та літніх. Важливою стала розмова про тривалу боротьбу кримських татар за повернення на рідну землю та відновлення своїх прав в історичному контексті та під час окупації Криму з 2014 року. Наголошувалося на важливості історичної справедливості, повазі до прав корінних народів та підтримці територіальної цілісності України, частиною якої є Крим. 
 
Гімназія № 10 цей день не залишила поза увагою. Учні та педагоги долучилися до заходів, аби вшанувати тих, чиї долі були знищені примусовим вигнанням, голодом, репресіями та мовчанням, яке тривало десятиліттями. Протягом дня в освітньому закладі проведено: інформтайм «18 травня — день, коли мовчала правда», година спілкування «Забута трагедія, яку не маємо права забути», урок-пам’яті «Трагедія, яка торкнулась кожного». Учні дізналися про події 1944 року, переглянули документальні свідчення, говорили про біль цілого народу, який і досі продовжує боротьбу за свою ідентичність, права та землю.
 
У Ліцеї міста Рубіжного Луганської області пройшли заходи, спрямовані на усвідомлення цієї жахливої сторінки історії, виховання співчуття та поваги до кримськотатарського народу. Для учнів 5-7 класів були проведені тематичні години спілкування та доброти «Гіркі стежини кримськотатарського народу». У доступній формі діти дізналися про багатовікову історію Криму, самобутню культуру кримських татар, їхні традиції та звичаї. Послухали пісню співачки Джамали, яка перемогла на Євробаченні-2016 з піснею «1944». Учні 8-9 класів провели години пам’яті «Геноцид кримськотатарського народу: злочин без строку давності». Під час цих заходів обговорювалися причини та наслідки депортації, правові аспекти визнання цих подій геноцидом. Для учнів 10-11 класів та роїв «Білі вовки» та «Соколи» були організовані години пам’яті, перегляд та обговорення документальних фільмів, присвячених депортації кримських татар «Хайтарма» та «Чужа молитва». Старшокласники вивчали різні аспекти історії кримськотатарського народу та його боротьби за повернення на Батьківщину, сучасне становище. На уроках української літератури звучали вірші і пісні кримськотатарської та українською мовами, які наповнили серця присутніх болем і співпереживанням. Протягом тижня оновлювались матеріали на сайті та електронній платформі ліцею, діяла тематична онлайн-виставка «Крим – це Україна!».

Проведені заходи стали важливим кроком у вихованні в учнів почуття емпатії, толерантності та поваги до історії та культури різних народів, що проживають в Україні.

Ми віримо, що пам'ять про трагічні сторінки минулого допоможе нам будувати майбутнє, у якому не буде місця ненависті та насильству. Пам'ятаємо. Шануємо. Не забудемо. Крим – це Україна!


« повернутися

Код для вставки на сайт