Червень – місяць обізнаності про посттравматичний стресовий розлад (ПТСР)

Дата: 10.06.2025 11:00
Кількість переглядів: 41

Фото без опису

Червень – місяць обізнаності про посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). Медичні працівники комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Рубіжанської громади інформують, що ПТСР – це розлад психічного здоров’я, який виникає як реакція психіки на пережитий травматичний досвід (це може бути насильство, війна, катування, геноцид чи будь-яка інша подія, що несе загрозу життю чи здоров’ю людини або її близьким). 

Не в усіх людей, що мають травматичний досвід, виникне ПТСР, але декому достатньо однієї травматичної ситуації. За даними ВООЗ, у світі близько 70% людей переживали хоча б одну потенційно травматичну подію протягом життя, з них 5,6% можуть мати ПТСР. Рівень ПТСР більш ніж у три рази (15,3%) вищий серед людей, які живуть в умовах війни; показники ПТСР особливо високі після сексуального насильства.
 
Для українців в умовах війни тривога та хвилювання перетворилися на колективний ПТСР, що став частиною нашого життя: порушення сну, нічні кошмари, панічні атаки, смуток, страх, біль – усе це стало нашим сьогоденням. В Україні у 2021 році діагноз ПТСР був поставлений 3167 пацієнтам, у 2022 році – 7051 особі, а у 2023 році кількість українців з ПТСР зросла до  12494.

Прояви ПТСР: 

🔹 Повторні переживання травматичної ситуації тут і зараз. Це можуть бути кошмари, спогади, що зазвичай супроводжується інтенсивними переживаннями страху та жаху, що також включає негативні фізичні відчуття.

🔹 Уникнення спогадів та думок, що нагадують про подію. Людина з ПТСР може уникати як думок про травматичний досвід, так і місць, людей, ситуацій, наприклад, змінити роботу чи переїхати в інше місце.

🔹 Постійне відчуття загрози. Проблеми емоційної сфери. При ПТСР порушується регуляція емоцій, що може проявлятись як спалахи агресії, самоушкодження, емоційне заціпеніння, нездатність відчувати позитивні емоції.

🔹 Переконання у власній нікчемності, приниженості або переможеності, що супроводжуються інтенсивним почуттям сорому, провини або невдачі. Людина може відчувати провину за те, що не врятувала інших, або не уникнула обставин, що трапились.

🔹 Труднощі у побудові стосунків та в почуттях близькості з людьми. Ці порушення призводять до значних погіршень особистої, сімейної, соціальної, освітньої, професійної та інших важливих сфер життя.

Якщо ви помічаєте у близької людини ознаки ПТСР, ви не можете змушувати її звернутись по медичну допомогу. Фраза «думаю, тобі краще звернутись по допомогу до психолога/психотерапевта/психіатра» є некоректною і може бути неприємною для людини, а часом може викликати навіть агресію чи глибоку образу. Краще в такому випадку запитати «чи потрібна тобі допомога?», «чи можу я чимось допомогти?». 

Водночас цікавтеся станом та потребами близької людини, поділіться своєю думкою про зміну її стану. Наприклад, скажіть, що помітили, що він/вона більше часу проводить на самоті, менше спить, не займається улюбленими справами, тощо. Робіть це в спокійній, довірливій ситуації, а не під час кризи чи сварки. Зачекайте моменту, коли буде доречно запропонувати звернутись до фахівця.

Запропонуйте людині піти разом з нею до спеціаліста, а надалі можна запропонувати супроводжувати її в заходах, які може рекомендувати фахівець (спільні прогулянки, фізичні вправи, нагадування про прийом медикаментів). Памʼятайте і практикуйте також турботу про себе, оскільки для того, щоб підтримати іншу людину, потрібно самим мати достатньо ресурсу. 

Якщо ви зіштовхнулися з симптомами ПТСР – не залишайтеся наодинці з проблемою. Пам’ятайте, що ПТСР піддається лікуванню, і своєчасна фахова підтримка може значно поліпшити якість життя.

Зверніться по допомогу до сімейного лікаря – він надасть первинну психологічну підтримку, та, при необхідності, скерує до психіатра, бо ПТСР діагностує і призначає лікування лікар-психіатр:

✅ м. Дніпро, вул. Будівельників, 23, тел: 066-934-89-79; 
✅ м. Харків, вул. Георгія Тарасенка, 92 А, тел: 099-244-89-79.

Окрім медичної допомоги, важливим елементом роботи з ПТСР є методи самодопомоги – це можуть бути вправи на заземлення та для саморегуляції з Аптечки швидкої психологічної допомоги «Ти як?», посилання: https://howareu.com/self-help#section439

Лікарі і медичні сестри рубіжанської первинки бажають усім міцного здоров’я та мирного неба!


« повернутися

Код для вставки на сайт